oker
Administrator
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: PŁOCK
|
Wysłany: Wto 2:03, 12 Lip 2005 Temat postu: DARMSTADT |
|
|
DARMSTADT- miasto w Hesji (Niemcy), położone w dolinie Renu, 137 tys. mieszkańców, oddalone od Płocka o 1130 km.
Na Wzgórzu Matyldy (Mathildenhöhe), we wschodniej części miasta, znajduje się Kolonia Artystów - założona w 1899 roku przez Wielkiego Księcia Ernesta Ludwika. Jest to czarujące miejsce zabudowane secesyjnymi willami. Takich osobliwości w Darmstadt jest więcej: błyszczące, złociste kopuły prawosławnej cerkwi na wzgórzu Matyldy (zbudowana przez ostatniego cara Rosji Mikołaja II, którego żoną była księżniczka heska Aleksandra), Lwia Brama u wejścia na Wzgórze Różane, rzeźby w Gaju Platanowym.
Na Wzgórzu Matyldy mieści się również Deutsches Polen - Institut (Instytut Kultury Polskiej w Niemczech), założony w 1980 r. przez Karla Dedeciusa (od 1996 r. Honorowy Obywatel Miasta Płocka). Poeta Kasimir Edschmid pisał: „Darmstadt posiada swoje własne oblicze: pogodne, dystyngowane, niezbyt fantazyjne. W gruncie rzeczy konserwatywne ale mimo to bezustannie odmładzane i inspirowane przez nowe trendy”.
24 września 1988 r. nadburmistrz Darmstadt - Günther Metzger oraz prezydent Płocka Marian Rodzeń podpisali umowę o partnerstwie i przyjaźni Płocka i Darmstadt. Obecny nadburmistrz Darmstadt - Peter Benz miał także swój udział w nawiązaniu kontaktów partnerskich między miastami. W roku 1987 przewodniczył pierwszej delegacji, która negocjowała podpisanie układu.
Współpraca między Płockiem i Darmstadt rozwija się na wielu płaszczyznach, najszerzej w dziedzinie kultury i sportu. W minionych latach między innymi współpracowały ze sobą: Polski Czerwony Krzyż w Płocku i Niemiecki Czerwony Krzyż w Darmstadt, Politechnika Warszawska w Płocku i Wyższa Szkoła Techniczna w Darmstadt (obecnie Uniwersytet), Muzeum Mazowieckie w Płocku i Muzeum "Kolonia Artystów", Muzeum Zamkowe i inne w Darmstadt, Płocka Galeria Sztuki i Muzeum "Kolonia Artystów", "Secesja Darmsztadzka" w Darmstadt, Płocka Orkiestra Symfoniczna i Towarzystwo Chopinowskie z Darmstadt, Płockie Towarzystwo Fotograficzne i Foto-Club w Darmstadt, Płockie Towarzystwo Szachowe, Wojewódzki Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny "Mazowsze", Miejski Międzyszkolny Klub Sportowy "Jutrzenka", Okręgowy Związek Badmintona, Okręgowy Związek Piłki Nożnej i związki sportowe w Darmstadt, Straż Pożarna, policja i jej odpowiednicy w Darmstadt, L.O.im Jagiełły i Bertold Brecht Schule, L.O. im. Małachowskiego i Ludwig – Georgs Gymnasium, III L.O. i Edith Stein Schule, Zespół Szkół Budowlanych nr 1 i Peter Behrens Schule.
Dzięki współpracy z Darmstadt uczniowie płockich szkół uczestniczą w programie edukacyjnym Wspólnoty Europejskiej „Sokrates Comenius” a uczniowie szkoły muzycznej w Płocku regularnie koncertują w Europejskiej Orkiestrze Młodzieżowej organizowanej przez Darmstadt. W ramach współpracy partnerskiej w 2001 r. powstał tomik wierszy „Most poezji - Poesiebrucke”, będący zbiorem polskich i niemieckich wierszy przetłumaczonych na oba języki. W tym samym roku Płock odwiedziły dwie darmsztadzkie malarki, które wzięły udział w plenerze „Płock – portret miasta”. Podczas Pikniku Europejskiego wystąpił rockowy zespół „Shaqua Spirit”, w poprzednich latach koncertowały w Płocku zespoły jazzowe.
W maju 2002 roku w Darmstadt przebywało siedmiu laureatów konkursu ”Moje wyobrażenie o Darmstadt – naszym mieście partnerskim”. Latem tego roku, podobnie jak rok wcześniej, grupa młodzieży z Płocka uczestniczyła w obozie pod namiotami, zorganizowanym przez Niemiecki Czerwony Krzyż. Ważnym elementem współpracy stał się udział przedstawicieli naszego miasta w dorocznych dyskusjach panelowych na temat stosunków polsko – niemieckich, których głównym inicjatorem jest Deutsches – Polen Institut w Darmstadt. Niezwykle istotna w kontaktach z Darmstadt jest współpraca gospodarcza, głównie w zakresie gospodarki komunalnej i budownictwa (kontakty z firmami; "Bauverein", "Südhessische Gas- und Wasserverein" i innymi inwestorami z Darmstadt).Znaczącym efektem współpracy gospodarczej jest wspólny projekt pod nazwą „Dom Dostępny”. W wyniku działań Instytutu Środowiska i Mieszkalnictwa w Darmstadt, przy udziale środków z Funduszu PHARE w Płocku realizowany był projekt budowy szeregowych domów jednorodzinnych. We wrześniu 2002 roku w Płocku przebywali członkowie zarządu firmy HEAG z Darmstadt, którzy przeprowadzili rozmowy dotyczące wzajemnej współpracy z zarządem Komunikacji Miejskiej.
Szczególnym przykładem współpracy jest otwarty w 1996r. Dom Darmstadt w Płocku (w XIX wieku Hotel Berliński) - wspólna inwestycja obu miast i Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej. Głównym celem placówki jest wspieranie kontaktów polsko - niemieckich oraz upowszechnianie kultury niemieckiej i niemieckojęzycznej. Odbywają się tu imprezy z udziałem artystów z Darmstadt i innych rejonów Niemiec, a także wystawy książkowe, malarskie, fotograficzne, koncerty, spektakle, odczyty, spotkania z literatami; organizowane są kursy języka niemieckiego, działa biblioteka z czytelnią. Najbardziej spektakularnym przykładem efektów współpracy partnerskiej, której podmiotem jest młodzież stał się udział Płocka w Międzynarodowych Igrzyskach Szkolnych – ogromnej, sportowej imprezie dla młodzieży o ponad trzydziestoletniej tradycji. Dzięki umowie partnerskiej z Darmstadt Płock uczestniczy w igrzyskach od 1993 r. a latem 2002 r. był – jako pierwsze miasto w Polsce – organizatorem zawodów. Igrzyska w Płocku obyły się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, a udział w nich wzięło ponad 1000 uczestników z 41 miast i 27 państw świata.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|