Moderator S³awek |
Wys³any: Wto 10:26, 12 Lip 2005 Temat postu: KATEDRA MARIAWICKA |
|
Katedra mariawicka - ¦wi±tynia Mi³osierdzia i Mi³o¶ci w P³ocku zosta³a wybudowana z inicjatywy Marii Franciszki Koz³owskiej w latach 1911-1914. Projekt katedry wraz z klasztorem wykona³ ówczesny zwierzchnik Ko¶cio³a biskup M. Micha³ Kowalski, który korzysta³ z fachowej pomocy duchownych mariawickich posiadaj±cych wiedzê techniczn± (in¿yniersk±): brata Feliksa M. Mateusza Szymanowskiego i pó¼niejszego biskupa Wac³awa M. Bart³omieja Przysieckiego.
¦wi±tyniê i klasztor wzniesiono na posesji przy ul. Dobrzyñskiej 27 (obecnie ul. Kazimierza Wielkiego 27) zakupionej przez Mariê Franciszkê Koz³owsk± w 1902 roku na potrzeby Zgromadzenia Sióstr Mariawitek. Istniej±cy tam dworek - siedziba Zgromadzenia - czê¶ciowo zosta³ w³±czony w nowy kompleks budynków.
Po¶wiêcenie fundamentów ko¶cio³a katedralnego w P³ocku, 27 maja 1911 r.
27 maja 1911 roku odby³o siê po¶wiêcenie fundamentów pod budowê ¦wi±tyni. Budow± kierowa³ bp Jan M. Micha³ Kowalski przy pomocy duchownych mariawickich posiadaj±cych wykszta³cenie politechniczne: Klemensa M. Filipa Feldmana, Wac³awa M. Bart³omieja Przysieckiego, Feliksa M. Mateusza Korwin-Szymanowskiego (jako pierwsi zostali oni, wraz z trzema innymi diakonami, wy¶wiêceni na kap³anów w nowo zbudowanej ¶wi±tyni). Wszystkie szczegó³y budowy uzgadniano z Mari± Franciszk± Koz³owsk±. Przy klasztorze, na polecenie M. Franciszki, urz±dzono ogrody: warzywny i kwiatowy.
Fundusze czerpano z dobrowolnych ofiar kap³anów, sióstr i ludu mariawickiego. ¦w. Maria Franciszka przestrzega³a z ca³± skrupulatno¶ci±, Mury katedry i klasztoru (widok prawej kolumnady)by na budowê ¶wi±tyni nie wp³yn±³ ani jeden grosz nieuczciwie zdobyty. Przez ca³y czas budowy wszyscy mariawici spieszyli z pomoc±, zg³aszaj±c siê do spo³ecznej pracy przez wiele dni a nawet tygodni. W ten sposób katedra sta³a siê w³asno¶ci± ca³ego ludu mariawickiego.
Budowê ukoñczono latem 1914 roku, a 15 sierpnia tego¿ roku odby³o siê uroczyste jej po¶wiêcenie. Konsekracji dokona³ bp M. Micha³ Kowalski w asy¶cie biskupów i licznie zgromadzonych kap³anów mariawickich w obecno¶ci wielotysiêcznej rzeszy wiernych z ca³ego kraju.
Katedra mariawicka w P³ocku, pocz±tkowo nosz±ca nazwê - p.w. "Nieustaj±cej Adoracji Ub³agania", od 15 sierpnia 1918 roku nazywa siê "¦wi±tyni± Mi³osierdzia i Mi³o¶ci" - w my¶l s³ów, które tego dnia podczas porannej Mszy ¶w. us³ysza³a w duszy ¶w. Maria Franciszka - "Sam Pan Jezus po¶wiêci³ j± s³owem Swoim mówi±c: To jest ¦wi±tynia Mi³osierdzia i Mi³o¶ci. (...) Obieca³ wys³uchaæ wszystkich naszych modlitw i pró¶b,Izba Pamiêci - Celka Mateczki o ile bêd± zgodne z Wol± Bo¿±" (Dz. M. str. 80).
Ca³y obiekt wybudowany jest w stylu neogotyckim. ¦wi±tynia jest trójnawow± bazylik± zbudowan± na planie prostok±ta z wy¿sz± naw± ¶rodkow±. Fronton katedry wieñcz± trzy wie¿e, a od drugiej strony zamyka kopu³a, na której umieszczona jest monstrancja z adoruj±cymi anio³ami. Wokó³ kopu³y umieszczony jest napis: Adorujmy Chrystusa Króla panuj±cego nad narodami. Z lotu ptaka widaæ, ¿e ca³o¶æ (¶wi±tynia wraz z budynkami klasztornymi) posiada kszta³t litery F skierowanej od ulicy i litery E od strony Wis³y.
W katedrze znajduje siê tylko jeden o³tarz, na którym wystawiony jest w monstrancji Przenaj¶wiêtszy Sakrament do nieustaj±cej adoracji ub³agania o Mi³osierdzie dla ca³ego ¶wiata. Nad o³tarzem znajduje siê konfesja, wsparta na czterech filarach. Wysoko na konfesji ¦wi±tynia Mi³osierdzia i mi³o¶ci w P³ocku (zdjêcie z lat dwudziestych XX w.)umieszczona jest tiara papieska i dwa skrzy¿owane klucze - symbol najwy¿szej w³adzy. Ko¶ció³ Starokatolicki Mariawitów nie uznaje dogmatów o nieomylno¶ci i prymacie papie¿a, dlatego w³adzê w Ko¶ciele i jej symbole oddaje Utajonemu w Eucharystii Panu Jezusowi Chrystusowi.
Prezbiterium zwieñczone jest czteroboczn± kopu³± z licznymi gotyckimi ¶wietlikami, daj±cymi naturalne ¶wiat³o na konfesjê i ca³e prezbiterium. Piêtro ¶wi±tyni zabudowane jest trójdzielnym chórem, w którego czê¶ci centralnej znajduj± siê jedenastog³osowe organy (wybudowane w 1970 roku przez firmê p. Kamiñskiego z Warszawy). Liczne stiuki stanowi± ozdobê dyskretnego wystroju wnêtrza. Nawy boczne o¶wietlone s± ostro³ukowymi oknami. £awy ko¶cielne, drzwi i pod³oga klepkowa wykonane s± z drewna dêbowego. Wnêtrze utrzymane jest w kolorach: bia³ym, ko¶ci s³oniowej i z³otym.
W pomieszczeniu klasztornym, w którym mieszka³a ¶w. Maria Franciszka Koz³owska urz±dzona jest Izba Pamiêci, tzw. Celka Mateczki, w której zgromadzone s± pami±tki zwi±zane z Jej osob±. W podziemiach ¶wi±tyni znajduj± siê groby: ¶w. Marii Franciszki, bpa M. Jakuba Próchniewskiego, bpa M. Filipa Feldmana, bpa M. Bart³omieja Przysieckiego oraz tablica upamiêtniaj±ca abpa M. Micha³a Kowalskiego, zamêczonego w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Dachau.
O³tarz w katedrze mariawickiej w P³ocku
W latach dwudziestych na wie¿ach ¦wi±tyni zamontowano zegar i dzwony, które co godzinê wygrywa³y melodie pie¶ni eucharystycznych. Po II wojnie ¶wiatowej, w 1947 roku, dzwony zosta³y zdjête, gdy¿ ich ciê¿ar móg³by spowodowaæ zawalenie siê wie¿y.
W okresie niemieckiej okupacji podczas II wojny ¶wiatowej ¦wi±tynia ca³y czas by³a czynna, odprawiano Mszê ¦w. i utrzymywana by³a ca³odzienna adoracja Przenaj¶wiêtszego Sakramentu. Nie uleg³a dewastacji, chocia¿ Niemcy trzykrotnie próbowali odebraæ klucze, bo zamierzali przerobiæ ko¶ció³ na salê teatraln±. Po wojnie, oko³o 1950 roku zmieniono pokrycie dachu ¦wi±tyni - zdjêto dachówkê a za³o¿ono blachê. Pó¼niej pomalowano katedrê wewn±trz.
W 1962 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki zaliczy³o ¶wi±tyniê i klasztor do zabytków architektonicznych.
W latach 1966-1968 przeprowadzony by³ remont, w ramach którego wyremontowano wie¿e i kopu³ê, pokryto dach blach± cynkow±, pomalowano wnêtrze, odnowiono konfesjê zawieraj±c± wiele elementów poz³acanych, za³o¿ono instalacjê radiofoniczn± itp.
W latach 1992 i 1993 prowadzono prace remontowe na dachu ¶wi±tyni i wie¿ach oraz pomalowano ¶wi±tyniê w ¶rodku i na zewn±trz. Niesolidne wykonanie tych prac spowodowa³o w krótkim czasie konieczno¶æ podjêcia ponownie generalnego remontu.. Ostatnie, bardzo rozleg³e prace remontowe (m.in. osuszanie fundamentów klasztornych, wymiana pokrycia dachu ¦wi±tyni na blachê miedzian±, wymiana pokrycia na wie¿ach na blachê cynkowo-tytanow±, renowacja krzy¿y umieszczonych na wie¿ach) mia³y miejsce latem 2002 roku (wiêcej informacji o remontach w "Mariawicie" 4-9/2002).
W roku 2003, w okresie letnim, kontynuowany jest remont wie¿ i wymiana pokrycia dachowego. Podjête zosta³y te¿ inne niezbêdne prace remontowe. W zwi±zku z wysokimi kosztami prowadzonych prac, które s³u¿± zabezpieczeniu wspólnego mariawickiego dobra, jakim jest ¦wi±tynia Mi³osierdzia i Mi³o¶ci w P³ocku, Biskup Naczelny M. W³odzimierz Jaworski zwróci³ siê z pro¶b± do wszystkich wyznawców o wsparcie finansowe.
Ofiary na remont ¶wi±tyni mo¿na wp³acaæ na konto: Biskup Naczelny Ko¶cio³a Starokatolickiego Mariawitów P³ock PKO BP I Oddzia³ P³ock 38 10203974 123320078, lub przekazem pocztowym na adres: 09-400 P³ock, ul. Kazimierza Wielkiego 27.
* * *
Od 15 sierpnia 1914 roku w rocznicê po¶wiêcenia ¦wi±tyni przybywaj± co roku do P³ocka pielgrzymki z wszystkich parafii mariawickich. W ¦wi±tyni p³ockiej odbywaj± siê zazwyczaj uroczysto¶ci konsekracyjne biskupów i inne uroczysto¶ci ogólnoko¶cielne.
Uroczy¶cie obchodzono 100. rocznicê Objawienia Dzie³a Wielkiego Mi³osierdzia (2 sierpnia 1893 r.). W dniu 1 sierpnia 1993 roku odby³o siê w ¶wi±tyni w P³ocku koncelebrowane nabo¿eñstwo, w którym uczestniczyli duchowni mariawiccy, przedstawiciele Ko¶cio³ów nale¿±cych do Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Ko¶cio³a Rzymskokatolickiego a tak¿e biskupi starokatoliccy z Holandii i Stanów Zjednoczonych. Po nabo¿eñstwie odby³a siê w ogrodzie okoliczno¶ciowa akademia. Na uroczysto¶ci licznie przybyli wierni z wszystkich parafii mariawickich w Polsce oraz du¿a grupa mariawitów, wraz z biskupem, z Pary¿a.
15 sierpnia 2000 roku w katedrze mariawickiej w P³ocku odby³a siê centralna uroczysto¶æ Ko¶cio³a Starokatolickiego Mariawitów w roku Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia przyj¶cia Zbawiciela na ziemiê. W¶ród zaproszonych go¶ci obecni byli, m.in.: Metropolita Sawa - Prawos³awny Metropolita Warszawski i ca³ej Polski, bp Stanis³aw Wielgus - Ordynariusz Rzymskokatolickiej Diecezji w P³ocku, bp M. Andrzej Le Bec - biskup mariawicki z Francji, przedstawiciel Prezydenta Rzeczpospolitej Polski oraz reprezentanci w³adz lokalnych.
Od 1997 roku w czerwcu organizowane s± pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych. 2 maja 2003 roku mia³ miejsce pierwszy zjazd maturzystów. 11 maja 2003 roku w pierwszej pielgrzymce do ¶wi±tyni w P³ocku przybyli cz³onkowie stra¿y po¿arnych i pracownicy s³u¿b mundurowych. |
|